073VP0080W-P9X11
PSA Sheets: VP73W Stearated A/O, 80 Grit, C-Wt Latex Paper, 9"x 11"
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/162449/image_1920?unique=a183df5
Not Available For Sale
/ Box of 50
  • Width
  • Length
  • Material Application
  • Special Feature
This combination does not exist.
Item Sold 50 Per Box or Pack
Item Number
073VP0080W-P9X11
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Material VP 73
Grit Size 80
Width 9
Length 11
Specifications
Main
Backing Latex
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Backing Weight C-Weight
Grit 80
Grain Aluminum Oxide
Material VP 73
Color Grey
Dimensions
Width 9 in.
Length 11 in.