073VPDR180W-15000
PSA Disc Roll: 6", VP73W Stearated A/O, 180 Grit, C-Wt Latex Paper, 100/Roll
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/161575/image_1920?unique=579d2e6
Not Available For Sale
/ EA
This combination does not exist.
EA
Item Sold 1 Per Box or Pack
Item Number
073VPDR180W-15000
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Disc is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Backing master Latex
Backing detail W-Weight
Material VP 73
Disk Hole Pattern No
Grit Size 180
Width 6
Backing Latex
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Backing Weight C-Weight
Grit 180
Dimensions
Width 6 in.