0730080W-P9X11
PSA Sheets: PS73W Stearated A/O, 80 Grit, C-Wt Paper, 9"x 11"
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/162755/image_1920?unique=373378b
Not Available For Sale
/ Box of 5
  • Width
  • Length
  • Material Application
  • Special Feature
This combination does not exist.
Item Sold 5 Per Box or Pack
Item Number
0730080W-P9X11
Description
Product Details
The PS 73W Abrasive Sheet consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. It is useful for sanding solid surface materials and bare wood on flat surfaces. PS 73W abrasives will accomplish tasks from removal of scratches to preparation for high gloss finishes. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Backing master Cloth Material
Backing detail PSA, B-Weight Cloth
Material PS 073W
Grain Aluminum Oxide
Bond Resin
Coating type Semi-Open
Application Auto & marine body, wood, soli
Special Feature Double stearated
Grit Size 80
Width 9
Length 11
Specifications
Main
Backing Cloth
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Backing Weight C-Weight
Grit 80
Grain Aluminum Oxide
Material PS 73
Color Off-white
Dimensions
Width 9 in.
Length 11 in.