073DR180W-1270N
PSA Disc Roll: 5", PS73W Stearated A/O, 180 Grit, B-Wt Paper, No Liner, 100/Roll
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/159322/image_1920?unique=be0b8d1
Not Available For Sale
/ EA
This combination does not exist.
EA
Item Sold 1 Per Box or Pack
Item Number
073DR180W-1270N
Description
Product Details
The PS 73W Abrasive Disc consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. It is useful for sanding solid surface materials and bare wood on flat surfaces. PS 73W abrasives will accomplish tasks from removal of scratches to preparation for high gloss finishes. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Backing master Paper
Backing detail W-Weight
Material PS 73
Grain Aluminum Oxide
Disk Hole Pattern No
Grit Size 180
Width 5
Specifications
Main
Backing Paper
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Backing Weight B-Weight
Grit 180
Grain Aluminum Oxide
Material PS 73
Color Off-white
Dimensions
Width 5 in.