073P100W-07500
PSA Discs: PS73W Stearated A/O, 100 Grit, C-Wt Paper, 3"x No Hole
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/161024/image_1920?unique=579d2e6
Item Number
073P100W-07500
Description
Product Details
The PS 73W Abrasive Disc consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. It is useful for sanding solid surface materials and bare wood on flat surfaces. PS 73W abrasives will accomplish tasks from removal of scratches to preparation for high gloss finishes. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Backing master Cloth Material
Backing detail PSA, B-Weight Cloth
Material PS 073W
Coating type Semi-Open
Disk Hole Pattern No
Application Auto & marine body, wood, soli
Special Feature Double stearated
Grit Size 100
Width 3
Backing Paper
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Backing Weight C-Weight
Grit 100
Dimensions
Width 3 in.