073VP0080W-P9X11
PSA Sheets: VP73W Stearated A/O, 80 Grit, C-Wt Latex Paper, 9"x 11"
Item Number
073VP0080W-P9X11
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
| Material | VP 73 |
| Grit Size | 80 |
| Width | 9 |
| Length | 11 |
Specifications
| Main | |
|---|---|
| Backing | Latex |
| Backing Attachment | PSA (Pressure Sensitive Adhesive) |
| Backing Weight | C-Weight |
| Grit | 80 |
| Grain | Aluminum Oxide |
| Material | VP 73 |
| Color | Grey |
|---|---|
| Width | 9 in. |
| Length | 11 in. |