073VP0180W-K3X4
Hook & Loop Sheets: VP73W Stearated A/O, 180 Grit, C-Wt Latex Paper, 3"x 4", Kling-On
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/185302/image_1920?unique=b4c53e8
Not Available For Sale
/ Box of 100
This combination does not exist.
Item Sold 100 Per Box
Item Number
073VP0180W-K3X4
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof. The product utilizes Kling-on, KLINGSPOR’s version of hook & loop fasteners. The soft and fuzzy backing (loops) attaches strongly to the rough side (hooks) of a tool to prevent slippage. This type of backing is reusable, tear resistant, makes changes quick and easy, allows the abrasive product to run cooler, and more.
Backing master Paper Material
Backing detail Kling-on, C-Weight Latex Paper
Material VP 73
Grain Aluminum Oxide
Bond Resin
Coating type Semi-Open
Disk Hole Pattern NOHOLE
Application Bare wood, composties, marine
Special Feature Double stearate; latex impregn
Grit Size 180
Width 3
Length 4
Backing Latex
Backing Attachment Hook & Loop (Kling-on)
Backing Weight C-Weight
Grit 180
Dimensions
Width 3 in.
Length 4 in.