073VP320W-K9X11
Hook & Loop Sheets: VP73W Stearated A/O, 320 Grit, C-Wt Latex Paper, 9"x 11", Kling-On
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/161983/image_1920?unique=6ea3a8d
Not Available For Sale
/ Box of 50
  • Width
  • Length
  • Material Application
  • Special Feature
This combination does not exist.
Item Sold 50 Per Box or Pack
Item Number
073VP320W-K9X11
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof. The product utilizes Kling-on, KLINGSPOR’s version of hook & loop fasteners. The soft and fuzzy backing (loops) attaches strongly to the rough side (hooks) of a tool to prevent slippage. This type of backing is reusable, tear resistant, makes changes quick and easy, allows the abrasive product to run cooler, and more.
Backing master Paper Material
Backing detail Kling-on, C-Weight Latex Paper
Grit Size 320
Width 9
Length 11
Backing Latex
Backing Attachment Hook & Loop (Kling-on)
Backing Weight C-Weight
Grit 320
Dimensions
Width 9 in.
Length 11 in.