073VP320W-S3X9
Plain Sheets: VP73W Stearated A/O, 320 Grit, C-Wt Latex Paper, 3-2/3"x 9"
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/165374/image_1920?unique=6ea3a8d
Not Available For Sale
/ Box of 100
  • Width
  • Length
  • Material Application
  • Special Feature
This combination does not exist.
Item Sold 100 Per Box
Item Number
073VP320W-S3X9
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof.
Backing master Paper Material
Backing detail C-Weight Latex Paper
Grit Size 320
Width 3.6666
Length 9
Backing Latex
Backing Attachment Plain
Backing Weight C-Weight
Grit 320
Dimensions
Width 3-2/3 in.
Length 9 in.