019036-17X2S
Floor Sanding Discs: PS19 Silicon Carbide, 36 Grit, F-Wt Paper, 17"x 2" Center Hole, 8 Slits
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/173598/image_1920?unique=c5e9978
Not Available For Sale
/ Box of 10
This combination does not exist.
Item Sold 10 Per Box or Pack-Verify 8 Slit Center Hole
Item Number
019036-17X2S
Description
Product Details
Backing master Paper Material
Backing detail E-Weight Paper
Material PS 19
Grain Silicon Carbide
Bond Resin
Coating type Closed
Disk Hole Pattern 2"CH 8SL
Application Floor sanding material; discs,
Grit Size 36
Width 17
Specifications
Main
Backing Paper
Backing Attachment Plain
Backing Weight F-Weight
Grit 36
Grain Silicon Carbide
Material PS 19
Color Black
Coating Closed
Bond Resin
Hole Pattern 2 in. Center Hole, 8 Slits
Dimensions
Width 17 in.