073FPDR320W-15000
PSA Disc Roll: 6", FP73 Stearated A/O, 320 Grit, Film, 100/Roll
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/153047/image_1920?unique=be0b8d1
Not Available For Sale
/ EA
This combination does not exist.
EA
Item Sold 1 Per Box or Pack
Item Number
073FPDR320W-15000
Description
Product Details
FP 73 abrasives consist of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for higher service life and fewer loading issues. The 3mm polyester film backing makes it tear resistant and waterproof, providing enhanced edgewear and outstanding finishing results. FP 73 is an ideal product in woodworking, solid surface, auto body, marine body, and composite markets. A pressure-sensitive adhesive (PSA) is applied to the backing of the abrasive for easy application and removal to and from a backup pad. Also known as sticky back or peel-and-stick, the user can just peel off the seal and apply the abrasive with pressure onto the pad.
Backing master Paper
Backing detail PSA, W-Weight
Material FP 73W
Grain Aluminum Oxide
Bond Resin
Coating type Semi-Open
Disk Hole Pattern No
Application Woodworking, solid surface, au
Special Feature Double Stearate, Waterproof
Grit Size 320
Width 6
Backing 3 Mil Film
Backing Attachment PSA (Pressure Sensitive Adhesive)
Grit 320
Dimensions
Width 6 in.