073FPK600W-20000
Hook & Loop Discs: FP73 Stearated A/O, 600 Grit, Film, 8"x No Hole, Kling-On
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/165531/image_1920?unique=d568385
Not Available For Sale
/ Box of 50
This combination does not exist.
Item Sold 50 Per Box or Pack
Item Number
073FPK600W-20000
Description
Product Details
FP 73 abrasives consist of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for higher service life and fewer loading issues. The 3mm polyester film backing makes it tear resistant and waterproof, providing enhanced edgewear and outstanding finishing results. FP 73 is an ideal product in woodworking, solid surface, auto body, marine body, and composite markets. The product utilizes Kling-on, KLINGSPOR’s version of hook & loop fasteners. The soft and fuzzy backing (loops) attaches strongly to the rough side (hooks) of a tool to prevent slippage. This type of backing is reusable, tear resistant, makes changes quick and easy, allows the abrasive product to run cooler, and more.
Backing master Paper Material
Backing detail 3 Mil Film Backing
Material FP 73W
Coating type Semi-Open
Disk Hole Pattern No
Application Woodworking, solid surface, au
Special Feature Double Stearate, Waterproof
Grit Size 600
Width 8
Backing 3 Mil Film
Backing Attachment Hook & Loop (Kling-on)
Grit 600
Dimensions
Width 8 in.