073K400W-150MJ2
Hook & Loop Discs: PS73W Stearated A/O, 400 Grit, B-Wt Paper, 6"x 48 Holes, Kling-On
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/153254/image_1920?unique=ce5718b
Item Number
073K400W-150MJ2
Description
Product Details
The PS 73W Abrasive Disc consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. It is useful for sanding solid surface materials and bare wood on flat surfaces. PS 73W abrasives will accomplish tasks from removal of scratches to preparation for high gloss finishes. The product utilizes Kling-on, KLINGSPOR’s version of hook & loop fasteners. The soft and fuzzy backing (loops) attaches strongly to the rough side (hooks) of a tool to prevent slippage. This type of backing is reusable, tear resistant, makes changes quick and easy, allows the abrasive product to run cooler, and more.
Backing master Paper Material
Backing detail Kling-on, B-Weight Paper
Material PS 073W
Coating type Semi-Open
Disk Hole Pattern 48
Application Auto & marine body, wood, soli
Special Feature Double stearated
Grit Size 400
Width 6
Backing Paper
Backing Attachment Hook & Loop (Kling-on)
Backing Weight B-Weight
Grit 400
Color Off-white
Coating Semi-Open
Bond Resin
Hole Pattern Festool 48 Holes
Dimensions
Width 6 in.