073VP100W-S4X11
Plain Sheets: VP73W Stearated A/O, 100 Grit, C-Wt Latex Paper, 4-1/2"x 11"
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/169404/image_1920?unique=f1ddc2a
Not Available For Sale
/ Box of 100
This combination does not exist.
Item Sold 100 Per Box
Item Number
073VP100W-S4X11
Description
Product Details
The VP 73W Abrasive Sheet is enhanced with a latex impregnated C-weight paper backing for longer edgewear and extra tear-resistance. It also consists of aluminum oxide grain with a semi-open coat and a double layer of stearate for greater service life and fewer loading issues. VP 73W abrasives may be used anywhere the regular PS 33 is found, including bare wood, composite, marine, and autobody. This material is NOT waterproof.
Backing master Paper Material
Backing detail C-Weight Latex Paper
Material VP 73
Grain Aluminum Oxide
Bond Resin
Coating type Semi-Open
Application Bare wood, composties, marine
Special Feature Double stearate; latex impregn
Grit Size 100
Width 4.5
Length 11
Backing Latex
Backing Attachment Plain
Backing Weight C-Weight
Grit 100
Dimensions
Width 4-1/2 in.
Length 11 in.