PS350280W-S4X11
Plain Sheets: PS35 Stearated S/C, 280 Grit, B-Wt Paper, 4-1/2"x 11"
https://www.klingspor.com/web/image/product.template/153918/image_1920?unique=a34db4c
Not Available For Sale
/ Box of 50
  • Width
  • Length
  • Material Application
  • Special Feature
This combination does not exist.
Item Sold 50 Per Box or Pack
Item Number
PS350280W-S4X11
Description
Product Details
Backing master Paper Material
Backing detail A-Weight Paper
Material PS 35W
Grain Silicon Carbide
Bond Resin/Glue
Coating type Semi-Open
Application Primer, paint, bare metal, rus
Special Feature Stearated to retard loading /l
Grit Size 280
Width 4.5
Length 11
Specifications
Main
Backing Paper
Backing Attachment Plain
Backing Weight B-Weight
Grit 280
Grain Silicon Carbide
Material PS 35
Color Off-white
Coating Open
Bond Resin
Hole Pattern No Hole
Dimensions
Width 4-1/2 in.
Length 11 in.